پنج گنجکهنوج

معرفی تمام طوایف رودبارزمین و کهنوج ، آشنایی با حیات وحش جنوب کرمان

معرفی ایلات و طوایف کهنوج و رودبار زمین

تمام طوایف رودبارزمین و کهنوج

تمام طوایف رودبارزمین و کهنوج  – شهرستان کهنوج در سال ۱۳۵۸ از جیرفت جدا شد. مهمترین پناهگاه حیات وحش با مساحتی حدود ۷ هزار هکتار از سال ۱۳۵۰ در این منطقه تحت حفاظت قرار گرفت، انواع پرندگان مانند:دراج،مرغ جیرفتی(کمنزیل) ،تیهو،آهوبره،گُنال(کبوترهای بزرگ)و… در جنگل های انبوه گز و کهور و کنار و بوته زارهای فراوان محل امنی برای رشد و پرورش یافته اند. کهنوج به دلیل قرار گرفتن بر سر راه بندرعباس یا هرمز قدیم به جیرفت و دیگر مناطق از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

در کتاب سیری در جغرافیای کرمان نوشته حسین کلانتری درباره کهنوج آمده است: به دلیل قرار گرفتن در مسیر کاروان های اشرار دارای استحکامات و برج های فراوان بوده است بزرگترین این دژها در محل فعلی کهنوج به نام کهن دژ نام داشته که به مرور زمان کهن دژ به کهنوژ و اهنوژ به کهنوج تبدیل شده است. وقتی به نام شهر دیگر این منطقه یعنی شهر نودژ فکر میکنیم نام کهنوج یا کهن دژ بیشتر نمایان میشود.کهن دژ قدیم و نودژ=دژ جدید ؛ بنابراین میتوان نتیجه گرفت با توجه به توضیحات کهنوج یکی از قدیم ترین مناطق مسکونی ایران و جهان بوده و آثار فراوانی از تمدن های اولیه به نام تمدن هلیل رود در این منطقه نیز مشاهده شده است.


بیشتر بخوانید: ماجرای پرسه زدن پلنگ در قلعه گنج از زبان بومیان محلی + فیلم


تمدن شهرستان کهنوج از اولین تمدنهای بشری است و همزمان با تمدنهای بین النهرین و… به وجود آمده است البته عده ای از صاحب نظران با کشفیات سالهای اخیر در محدوده جیرفت باستان این تمدن را مقدم بر تمدنهای دیگر از جمله تمدن بین النهرین می دانند که گذشت زمان همه چیز را به اثبات می رساند.

ایلات و طوایف کهنوج و رودبار

در کهنوج و رودبار طوایف و ایلات متعددی زندگی می کنند. در ابن پست به معرفی تمام طوایف رودبارزمین و کهنوج می پرداریم. از جمله: طایفه بزرگ مالکی که از حکام محلی و سران منطقه رودبار و کهنوج بوده اند.طایفه دیگر مهیمی است که آنها هم از خویشاوندان نزدیک مالکی ها به حساب می آمدند(از اشخاص برجسته این دو طایفه:سعید خان رودباری، دران خان،ضرغام السلطنه،بی بی جمالی-همسر ضرغام السلطنه-) علاوه بر طوایف یاد شده در رودبار شرقی طایفه شَمبُویی(Shamboei)یا شنبوئی ، در قلعه گنج طوایف لَر(اکثراً فامیل احمدی دارند) و طایفه میرزایی در تمب گران( تمگران )و قلعه گنج،کامرانی در مارز و بشاگرد ،دوراندیش در منوجان و نودژ ، قلندری و شکوهی و تاجیک در گلاشکرد.

در رودبار و کهنوج طوایف لورگ(Loorag) و جوسی(Goosi) زندگی می کنند.(طایفه جوسی از سکنه اصیل رودبارند و اصلاً زردشتی بوده اند و بعد از گسترش آیین اسلام مسلمان شده اند.) طایفه حوت در چاه سِحاک(چاه اسحاق)رودبار به تیره های شکربگی،بهرام بگی و حیدربگی تقسیم می شوند،شغلشان بیشتر دامپروری و شترداری است.

طایفه گرکِی(Gareki) از کوتک پایین تا نازدشت ساکنند و فامیل شهریاری دارند. طایفه دیگر دیناربُر در گُهرَک(Gohrak) ساکنند و نامشان نشان دهنده ارتباطشان با طایفه مهاجم غز در قرن هفتم هجری است. طوایف صالحی و محبی در نودژ زندگی می کنند و اکثریت طوایف یاد شده شیعه مذهبند و اقلیتی سنی مثل طایفه سرحدی در رمشک سکونت دارند و دو گروه شیعه و سنی هر جا باشند برادروار در کنار هم زندگی می کنند .معروفترین بلوچ های این منطقه بلوچ های ناروئی، بامری،سایکی(سابقی)هستند که به تیره های متعدد تقسیم می شوند.

نام برخی از طوایف رودباری:

بلوچ های ناروئی،در مجاورت اراضی شاه آباد سابق طوایف فلاحی و رئیسی و خاوری زندگی می کنند، سهرابی در سردی چاه حسن مقیم هستند ،طایفه دیگر براهویی نام دارند و به عقیده خودشان و مردم از مناطق دیگر به رودبار مهاجرت کرده اند ،لهجه مخصوص به خود دارند. با اینکه ایلات و طوایف رودبار لهجه های گوناگونی دارند ولی زبان یکدیگر را به خوبی می فهمند اما قادر به درک زبان براهویی ها نیستند. و طایفه دیگر فرامرزی نام دارند. نام دیگر طوایف منطقه(که به نوشته مرحوم وزیری در کتاب جغرافیای کرمان از بقایای غزها میباشند):جاویدان،دادخدایی،کرمشاهی،رئیسی، دارم شاهی و فتحی.

نمایندگان کهنوج در مجلس شورای اسلامی:

در اولین دوره مرحوم حاج علی مهیمی از طرف مردم به نمایندگی شهرستان جدیدالتاسیس کهنوج و بخش های تابعه رسید اما اعتبارنامه اش در مجلس رد شد و انتخابات به میان دوره ای کشید و حجه السلام پورسالار در میاندوره ای اول و دوره دوم به نمایندگی رسید ؛ دوره های سوم و چهارم و پنجم حجه الاسلام غلامرضا معتمدی به نمایندگی مردم شهرستان کهنوج در مجلس شورای اسلامی راه یافت.

در دوره های ششم و هفتم حجه الاسلام وزیری و دوره هشتم و نهم حجه الاسلام محمدرضا امیری نماینده شهرستان های کهنوج،منوجان،قلعه گنج و رودبار شد و در دوره دهم اقای دکتر احمد حمزه به عنوان نماینده مردم شهرهای ذکر شده راهی مجلس شد، با توجه به جمعیت قابل توجه امید است در آینده ای نزدیک نماینده این شهرستان ها به دو نفر افزایش یابد.

توجه: اشتباهات موجود در کتاب در اینجا وجود ندارد.(اصلاح شده است)

منبع: کتاب تاریخ جیرفت و کهنوج The History of Jiroft & Kahnooj

نوشته:عزیزا…صفا

 

مطالب مرتبط:

فیلم تسلیم شدن اشرار در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان در مقابل سردار سلیمانی

آهنگ غلامحسین نظری در وصف شهید والا مقام قاسم سلیمانی

جزئیات قتل محمد احمدی ریاست بانک ملت شهرستان منوجان

زندگینامه شهید حسین تاجیک فرمانده گردان ۴۱۵ از تیپ ۱ ثارالله در شلمچه

فیلم رودبارجنوب در سال ۷۹ خاطره بازی با روزگاری که گذشت

تفاوت گویش شمال و جنوب کرمان همراه با مثال و تاریخچه

مستند کمنزیل منوجان به کارگردانی خلیل زارعی مستند ساز جوان رودبارزمین

منبع:miladshahryari.blogfa.com

‫106 دیدگاه ها

 1. سلام خدمت همشهری های عزیزم
  همه ی طوایف کهنوج بااصالت هستند و ریشه بلوچ کاره دارند ب هم احترام بزاریم
  و همچنین خدمت ادمین عزیز لطفا اطلاعات کامل بزارید از همه ی طایفه ها

 2. ب قول مهرداد دلیری عزیز…
  هرچی هستی هرکه هستی برای خودتی کاکا هی
  هچکه بالاتری هچکه نهه همه ی خودمون دارین خدمات ادادین ای مردم…
  بزرگی خو به خلافکار بودن اشرار بودن نهه دوستن عزیز

  باید انسان بهی و انسانیت درس بدهی
  حلا تو طایفه تون اطوری چیزی مده شک نکن شما بهتری
  مخلص همه تون …ماهم یکی ای شمایین دور نهین

 3. از طوایف سالاری و درویشی و کلمرزی که از چاه ریگان و دهزرد و کهورمیری و هواراب هستن نام نبرده اید سالارزهی

 4. سلام اجداد ما حدوددوقرن از بلوچستان به کهنوج مهاجرت کردن به فامیل سیستانی وجد ماشهدوست به کهنوج وپسرعموهاش به جیرفت مهاجرت کردن آیا سیستانی های جیرفت همان عموزاده ی ما هستن یا خیر ممنون میشم جواب بدین …من نروک سیستانی بزرگ هستم ….مش عباس ف حسین ف شهدوست من پدرم سابکی مادربزرگم نوه میرعباس سیستانی ولی سالهاست اقوام مادری راگم کرده ایم

  1. این متن خیلی اشتباه داره ونام خیلی از طوایف مهم در این متن نیست.مثل طایفه.کباهی در قلعه گنج که آن زمان حکم امنیت منطقه رو در دست داشته وجنگ آوران بزرگی داشته که با دزدان وراه زنان درگیری داشتند.مثل طایفه کشیتی در قلعه گنج.وقتی اطلاعات کافی ندارید خواهشن متن ننویسید.خیلی از قلم افتاده هست.

 5. طایفه فرامرزی ( کوه میرفرهاد و کوه نندات و گازبر) زنده باد ، العان در متوجان هم این طایفه با فامیل آبکار زندگی می‌کنند و فرامرزی ها در تمام سیستان و کرمان و همچنین در اهواز و چندین استان دیگه با جمعیت زیاد پراکنده هستند ولی اصلیت خودشان را حفظ کردند

  1. ارزش عالی گفتی دقیقا ایل بزرگ فرامرزی ونمداد یکی از بزرگ ترین ایل های اصالت دار هستند ک هیچ گونه زیر باز ظلم نرفته اند و همیشه پای بند ب این نظام بوده اند درود

 6. در شهر منوجان کسانی که فامیل آبکار دارند از طایفه فرامرزی هستند که پدر این فامیل حدود ۱۰۰سال پیش از نندات و کوه میرفرهاد به منوجان مهاجرت کرده و العان این فامیل در منوجان چیزی حدود ۲۰۰خانوار بیشتر هستند و از فرامرزی های اصیل کوه میر فرهاد و نندات هستند ، با تشکر

 7. سلام و وقت بخیر
  لطفا به هیچ قوم و طایفه ای یا شخصی توهین یا حرفهای رقیق نکنیم همه اقوام و طوایف بزرگ و عالی قدر هستند ما باید حرفهایی بزنیم که باعث رنجش قومی نشه و هستن کسانی دنبال بد کردن طوایف بخاطر خصومت شخصی هستن و چندین نفر هم چنین مطالبی رو مطالعه می کنندو به اشتباه با در نظر نگرفتن اصل ماجرا یا واقعیت جایی دیگری مطرح می کنند
  همه ما هدفمون باید اصل تاریخ و وقایع منطقه رو به اشتراک بزاریم .
  کوچک همه اقوام و طوایف منطقه
  منصور نارویی (قنبر)

 8. واقعا جای سوال و اندکی تامل داره که چگونه‌ میشود از طوایف نامی کهنوج نام برد و اسمی از طایفه بزرگ نامی سرشناس و با سواد رحمانی نبرد که از طوایف بزرگ و ساکن دو شهرستان کهنوج‌و قلعه گنج بوده لطفا یا اطلاعات ندین یا ناقص نباشه
  طوایف بزرگ دیگه کهنوج مثل وزیری و میرانی نام برده نشده ک جای سوال داره

  1. طایفه ای فتحی ریسی و فرامرزی دوتا از بزرگ ترین طایفه های رودبار هستند
   بزرگ مردهایی مثل الیاس فتحی ریسی
   میردوست فرامرزی دینار فتحی ریسی
   خواهشا بعضی از طایفه های بزرگ رو
   خراب نکنید 👌🏻

 9. سلام ودرود
  بخش اعظمی از کهنوجی ها انسانهای شریفی هستند که به واسطه ی پدر ومادری اصیل باوجدان وباغیرت تربیت شده اند.ان شاالله که نام کهنوج وکهنوجی همیشه سرفراز باشد.

 10. زنده باد طایفه سالار و کلمرز و درویشی ای چهریگون تا چاه حاجی و هوراب
  سالارزهی 🖤

 11. اطاعات ناقص دارین لطفا از سران طوایف بخواهید و همه طایفه های ک درکهنوج وقلعه گنج ورودبار ک درگذشته های دور بودن نام ببرید کلات گنج ک معروف ب طایفه حیدری بوده شجرنامه رو دارن سران طوایف..

 12. کلمرزی درویشی سالاری یادت رو سردار علی اکبر کلمرزی بزرگترین سردار جنوب شرقه

 13. هی خدا شکرت کلمرزی سالاری درویشی یادت رو.
  ای. سردار علی اکبر کلمرزی گزرته تو کهنو نهه

  1. چه میگی علی اکبر بزرگتر نبوده تو کهنوج .گمشو اشغال اولین و بزرگترین و زرنگ ترین ‌طایفه میرانی

 14. باسلام ؛ تو این مقاله و یاداشت نظرو سلیقه شخصی نگارنده نیست این نوشته به استناد کتاب تاریخ جیرفت و کهنوج نوشته عزیزالله صفا که یک نویسنده از منطقه امجز جبالبارز هست که کتاب تاریخ جیرفت و کهنوج رو نوشته اما با اشتباهات بسیار زیاد؛ که یک مورد آن همین مطلب در مورد طوایف هست که یا مغرضانه یا هم از روی نا آگاهی از مهمترین و بزرگترین طوایف جنوب کرمان که در طول تاریخ تاثیر گذار بودند نام نبرده است ؛ و سایر مطالب دیگه که در کتاب عنوان شده اکثرا اشتباه و سندیت تاریخی ندارند؛ تا جایی که در سالهای گذشته مرحوم حاج چراغعلی شمبویی تاریخ دان وقایع رودبار زمین جهت اعتراض دریک نامه سرگشاده نسبت به اشتباهات مهلک چاپ این کتاب واکنش نشان داد ؛ وآن نامه در یکی از شماره های نشریه رودبار زمین به چاپ رسید. در هرصورت منطقه رودبار زمین مختص به یک یا چند طایفه نیست ؛ افراد زیادی از همه طوایف از دیرباز تاکنون برای حفظ کیان و پاسداری از ارزشهای مادی و معنوی این منطقه کوشیده اند و حتی در این مسیر جانشان را فدای جان ، مال و ناموس مردم منطقه کرده اند ؛ و امروز به دور از انصاف هست در اینجا از روی حب و بغض تاریخ بنویسیم و انتشار بدهیم و واقعیت های تاریخی رو نادیده بگیریم.
  تاریخ رودبار زمین یک تاریخ شفاهی هست و نسل به نسل و سینه به سینه و به صورت نقل قول به دست نسل حاضر رسیده است و بسیار طبیعی هست که دستخوش تغییر و تحولات و تحریفات گسترده شده باشد.
  امیداست فرهیتخگان و محققان و پژوهشگران نسل حاضر
  تاریخ شفاهی وقایع رودبار زمین را به دور از حب و بغض مکتوب کنند ؛ هم از گزند بیش از پیش آن در برابر تحریفات جلوگیری خواهد شد و هم باعث انتقال صحیح مفاهیم تاریخی به نسلهای اینده خواهد شد .البته در سالهای گذشته کارهای مهم فرهنگی نسبت به حفظ و حراست تاریخ و فرهنگ عامیانه و فلوکلریک منطقه صورت گرفته است ؛ اما انتظار میرود در این زمینه بیشتر فعالیت انجام پذیرد چراکه ما از سایر مناطق در این حوزه عقب هستیم .

  1. سلام این دوره زمونه هرکه خودشو بالا می بره می بینی باکسی فکرش نمی کنی پدربزرگ مادر یا پدرش دختر خاله پسرخاله هستند یادخترعمو یاپسرعمو هستند می بینند اونا ضعیف پولند یا با کسی زیر چشم اونا نمی یاد بنده خدا رو اون وخانواده شو بد نجابت جلوه میدن بیشتر مطالب درو غ از طوایف به جرات اعلام می کنم که افراد زیادی رو می شناسم ازاین قضایا غافلند ولی مردم قدیم از اون غافل نیستند

  2. سلام
   طایفه خزاعی هم نام نبردین
   در خیلی از زمان های قدیم
   اجداد بزرگ ما
   سر طایفه بزرگ خزاعی ها
   از مناطق عرب نشین حجاز و عراق
   به کهنوج و رودبار آمدن و با شتر های جهاز بسته
   حتی یکی از نزدیکان سید خان هم این حرف را تایید و قبول کرد.
   بعد از سید خان و بزرگان محلی کهنوج‌ چ جنوب
   خزاعی ها یکی از پر آوازه ترین اقوام آنجا بودن و در همه نقاط کهنوج و رودبار و حتی زاهدان سکونت میکردن
   گرچه اقوام زیادی هستن که نام نبردین متاسفانه
   مخلص همه اقوام و دوستان و بزرگان عزیز
   همه اقوام عزیز هستن
   خوشا خوبان و بزرگان ….نامشان و یادشان گرامی باد و ادامه دار …

 15. سلام برادر شما درباره بزرگترین ایل رودبار وجازموریان ک ایل ننداتی(نمدادی) می باشد هیچی نگفته که خود شامل طوایف بزرگ دیگری همچون: امیری فرامرزی رضایی دهمیری …

 16. سلام خسته نباشید ممنون بابت انرژی و وقت ارزشمندی ک میزارید و این اطلاعات رو دراختیار ما میزارید ممنونم
  آیادر رودبار و اطراف رودبار فامیل مقصودی است ممنون میشم اگه اطلاعی دارید دراختیارم بزارید با تشکر

  1. معین مرسلپور بخاطر خوردن پول کرایه کامیون متوجه مواد مخدر شدم دیر شد فرزند منصور مرسلپور بنام باربری معین گل بار داخل خیار تریاک می‌گذارد ثروت زیادی جمع کرده است توسط علی کریمی همدانی روزانه در چهل کامیون بارگیری شدید دارد من دوست میثم هستم من دوست من دوست مجتبی هستم راننده کامیون را با کشتن گوسفند ویا با تهدید اسلحه کلاشینکف خدا لعنت کنه حالا من یاسر قاسمی راننده کامیون هستم خدا شناس خدا خوشش میاد من بکش جانم در خطر به کل مردم بفهمند من هرجا میرم میترسم از عبدالمالک ریگی نمیترسم از این جنایت کار میترسم فقط گزارش دهید کل مردم بفهمند جانم فدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران جانم درخطر هست خواهر و برادر فقط بااین شماره معین مرسلپور زنگ بزن بگوییدحق راننده کامیون رابدهد اون زحمت کشیده 0913348693x

   1. دوست عزیز این سایت معرفی طوایف ولی اگه حسابی داری مثل مرد بگری ولی ای حرفا واسم بردن و خراب کردن اسم اشخاص در سایت کاردرستی نهه

 17. واقعا عجیبه طایفه ای سرشناس،کلیدی،باسواد،..‌‌.مثل طایفه مهنی
  هیچ اشاره نکردید
  🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔

 18. سلام.لطفا از طایفه سررشته داری. دیناری و مهدیزاده. خرمی. چمنی.وچاکری هم بنویسید و منتشر کنید. الان در حیدراباد مرکزی سررشته داری زیاد داریم ک میراث هم دارن .

  1. طوایف ذکر شده از طوایف اصیل کهنوج میباشند…چاکری…مخصوصا چمنی وسرشنه داری و……

   1. سلام مدیرگروه عزیز ای کاش درمورد هرطایفه شجره نامه ان طایفه ام می نوشتی مثل طایفه فرامرزی یا سابقی مهنی وشهریاری

   2. یا ننویسین یا درست. بنویسین..ای طایفه میرانی دگه بزرگ تر هم هسته تو رودبار زمین؟

   3. وقت شجره نامه نداری ننویس ای طوایف هوت ننداتی گرد علی هوت چیزی ننوشتن

  2. لطفآ ازهمه طوایف یادشود لُر ( طایفه لُر که به مرور زمان و به اشتباه لَر خوانده می شود )

   ۱۰- لُر : طایفه لرهفت لنگ بوده اندکه در زمان نادر شاه افشار به علت ندادن مالیات و شورش هایی که توسط این طایفه انجام می شدپازطرفی طبق سیاست پادشاه آن دوره برا ی امنیت بلوچستان وجنوب کرمان از منطقه چهار محال بختیاری به مناطقه جنوبی کوچ اجباری داده شد ، بعد ها این قوم با خان منطقه کهنوج به نام ضرغام خان نیز درگیر شد و بعد از فراز و نشیب های زیاد اکنون آن ها را در جازموریان ،منوجان و قلعه گنج (احمدی) می بینیم همچنین تعدادی درخاش درسیستان وبلوچستان هستند وطوایف دیگر درزهکلوت وجازموریان
   زندگی می کنند(درجازموریان ریشترین سهم زمین رادارند)

 19. سلام چرا از طایفه آسابر که از طوایف اصیل رودبار زمین هست وازتیره های متعدد وبا اکثر طوایف اصیل رودبار زمین رقابت خویشاوندی دارند ذکر نشده