آموزشپنج گنججنوب شرقرودبارجنوبفاریابقلعه گنجکهنوجمنوجان

تمام خواص گیاه لگجی ( دک ) به همراه ویدیو معرفی کامل

تمام خواص گیاه لگجی

تمام خواص گیاه لگجی

لگجی” نام گیاهی بوته ای است که در مناطق گرمسیری ( جنوب کرمان)، رودبارجنوب، قلعه گنج، کهنوج، منوجان، فاریاب به وفور یافت می شود، که باید گفت این گیاه خواص دارویی و طبی کم نظیری است و در طب قدیم یونانی و عرب مورد استفاده قرار می گرفته است.

پوست این گیاه آرام کننده ، معرق و ملین است و در رفع سرفه و تسکین حملات آسم موثر است. گفته می شود این گیاه دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است که از جمله خواص دارویی این گیاه می توان به بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی، خاصیت ضد نفخ، تحریک و تقویت کبد و ضد عفونی کردن کلیه و بواسیر و رماتیسم و شستشوی روده اشاره کرد.

این میوه پرخاصیت در مناطق مختلف همچون حاشیه و بیابان های اطراف شهرها از اواخرتیرماه به بار می نشیند و باردهی آن تا اوایل مهرماه ادامه دارد. شاید تنها تعداد کمی از مردمان این استان با این میوه آشنایی چندانی داشته باشند و با جمع آوری این هندوانه های کوهی از آن برای تهیه ترشی و انواع چاشنی های غذایی استفاده می کنند و به ندرت از میوه رسیده آن به صورت تازه مصرف می کنند.

این گیاه در نقاط دیگر کشورهمچون استان ایلام، فارس، کرمانشاه، خوزستان وبوشهر نیز رشد می کند و با اسامی متعدد همچون کَبَر، لیجین، خاروک یا علف مار نیز شناخته می شود.

ویدیو تمام خواص گیاه لگجی
.

.

 

 

منبع: صدا و سیمای کرمان، سایت دانا

مطالب مرتبط:

تمام خواص شولک (شُلَک) و سمسیل گیاهان خودرو در و قابل

تمام کاربردهای گیاه استبرق ( کرک ) ( کرگ ) و ساخت جلیقه ضد گلوله

تمام خواص پمپورک یا خرفه گیاهی جادویی در جنوب کرمان

معرفی پوشش گیاهی تالاب جازموریان

معرفی کامل تالاب جازموریان در جنوب شرق ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا