جازموریانکمپین جازموریان

مستند نخل داران عشایر جازموریان، زندگی عشایری که یکجا نشین شده اند

معرفی

اغلب مردم جازموریان در ابتداء عشایر بوده اند. بعد از انقلاب دولت برای تمرکز و رساندن بیشتر خدمات به عشایر موتور پمپ و تجهیزات کشاورزی داد تا مردم از این طریق بتوانند کار کنند و رزق حلال بدست بیاورند.

مستند زیر زندگی چندی از عشایر حاشیه جازموریان در شهرستان قلعه گنج می باشد.

 

مشاهده انلاین ویدیو

موقعیت

حوزه جازموریان در ۱۵۰ کیلومتری باختر ایرانشهر و در موقعیت جغرافیایی E5839 تاE5914 و N2710 تا N2738 بین استان های کرمان و سیستان و بلوچستان واقع شده است. با توجه به خشک شدن دریاچه هامون جازموریان بستر مساعدی برای برداشت ذرات ریزدانه فراهم میکند.

علت نامگذاری جازموریان

پوشش گیاهی غالب در غرب استان کرمان و شرق استان سیستان و بلوچستان در منطقه جنوب شرق ایران نوعی بوته خاردار است که در اصطلاح محلی آن را جاز (جَز) می نامند(افشین ۱۳۷۳) و انبوهی و کثرت آن را، بومیان منطقه، موریان می گویند. به همین سبب، این ناحیه، توسط ساکنین بلوچ بومی منطقه، جازموریان خوانده می شود(روحانی ۱۳۷۵).

حیات وحش

جازموریان در نزد مردم بومی، در قدیم به جاز مرغزار معروف بود و جنگل‌های گز پناهگاه وحوشی مانند انواع جانوران همچون شغال، کفتار، گراز، روباه، آهو، خرگوش، کبک، دراج، یوزپلنگ ایرانی، گرگ، سگ وحشی، سنجاب راه راه بلوچی، گربه وحشی(با نام محلی بخشوک)، گورخر ایرانی، سمورسنگی، خارپشت، خدنگ، تشی، قوچ، میش، کل، بز و خرس سیاه و غیره بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا