جازموریانکمپین جازموریانمستند

جازموریان بعد از خشک شدن مستندی به کارگردانی رضا خوشدل راد

جازموریان بعد از خشک شدن

جازموریان بعد از خشک شدن – بر اساس مطالعات باستان شناسان، حوضه جازموریان در طی قرن‌های متمادی زیستگاه انسان بوده و ساکنان آن، با آگاهی از امکانات بالقوه کشاورزی منطقه، قنات های، مطابق با وضع ژئومورفولوژی و هیدرولوژی منطقه، احداث کرده بودند(زمردیان و پور کرمانی ۱۳۶۸). این تالاب تنها حوزه آبریز بزرگ استان کرمان است و یکی از دست نخورده ترین و بکرترین اکوسیستمهای طبیعی کشور  محسوب  می  شود بطوری که  در  برخی  قسمتهای  آن  هنوز  پای  انسان  باز  نشده  است. اما  انسان  از  کیلومترها  دورتر  تاثیر مخرب خود را بر این باتلاق زیبا و دریاچه بکرش گذاشته است  و هم اکنون بخش قابل توجهی از باتلاق جازموریان و مراتع اطراف آن کاملا خشک شده و هر روز بر شدت خسارتها به باتلاق زیبای جنوب کرمان افزوده می شود. منطقه جازموریان یک کانون مهم و کلیدی در تولید گرد و غبار در جنوب شرق ایران است.

موقعیت

حوزه جازموریان در ۱۵۰ کیلومتری باختر ایرانشهر  و در موقعیت جغرافیایی E5839 تاE5914 و N2710 تا N2738 بین استان های کرمان و سیستان و بلوچستان واقع شده است. با توجه به خشک شدن دریاچه هامون جازموریان بستر مساعدی برای برداشت ذرات ریزدانه فراهم میکند. علت نامگذاری جازموریان پوشش گیاهی غالب در غرب استان کرمان و شرق استان سیستان و بلوچستان در منطقه جنوب شرق ایران نوعی بوته خاردار است که در اصطلاح محلی آن را جاز (جَز) می نامند(افشین ۱۳۷۳) و انبوهی و کثرت آن را، بومیان منطقه، موریان می گویند. به همین سبب، این ناحیه، توسط ساکنین بلوچ بومی منطقه، جازموریان خوانده می شود(روحانی ۱۳۷۵).

حیات وحش

جازموریان در نزد مردم بومی، در قدیم به جاز مرغزار معروف بود و جنگل‌های گز پناهگاه وحوشی مانند انواع جانوران همچون شغال، کفتار، گراز، روباه، آهو، خرگوش، کبک، دراج، یوزپلنگ ایرانی، گرگ، سگ وحشی، سنجاب راه راه بلوچی، گربه وحشی(با نام محلی بخشوک)، گورخر ایرانی، سمورسنگی، خارپشت، خدنگ، تشی، قوچ، میش، کل، بز و خرس سیاه و غیره بوده است.

مشاهده آنلاین ویدیو

 

تهیه کننده و کارگردان: رضا خوشدل راد (جازموریان بعد از خشک شدن)

 

مطالب مرتبط:


ماجرای گم شدن جوانی از روستای بوینگ در جازموریان و نجات معجزه آسای او

مستند روستای بوینگ بخش جازموریان و معرفی پتانسیل های این روستا

تایم لپس هامون جازموریان از سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۱۸ توسط نرم افزار گوگل ارث

هنرنمایی خواننده روشندل جازموریانی رحمان فرامرزی نمداد به همراه ویدیو

میل فرهاد در شمال جازموریان تکه ای از سیاره ای دیگر است

مکان های گردشگری جازموریان و حاشیه آن که هر مسافری را به وجد می آورد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا